Suriyeli Çağdaş Sanatçılardan “Yakın Bir Yer”

Suriyeli çağdaş sanatçılara ait “Yakın Bir Yer – Kelimat Koleksiyonu’ndan Suriye Çağdaş Resim Sanatı” Sergisi 12 Ekim’de İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde bulunan Plato Sanat’ta açılıyor.

1990’lı yılların başında kurulan Kelimat Koleksiyonu, Ortadoğulu sanatçılara ait 2500’den fazla eseri kapsıyor. Koleksiyon, ağırlıklı olarak resim sanatına odaklanmakla beraber farklı disiplinden sanatçılara da yer veriyor.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Sanat’ta izleyicisi ile buluşacak sergide trajedi, şiddet ve yıkım gibi kavramların yanı sıra aşk, güzellik ve umut gibi konuların ele alındığı resimler ile karakterize ediliyor. Bu sebeple “Yakın Bir Yer” Sergisi, savaşla sarsılan Suriye’deki resim sanatının farklı birçok yüzünü gösterirken ve ülkenin çağdaş sanatının zenginliğine dair de bir kesit sunuyor.

Akrem Zave, Alaa Sharabi, Hani Mazhar, Ibrahim Brimo, Imam Hasbani, Sbhan Adam, Mohammad Zaza, Ruba Khwes, Tammam Azam gibi isimlerinin yer alacağı ve Plato Sanat daimi küratörü Marcus Graf tarafından hazırlanan sergi, 24 Aralık 2017’ye kadar ziyaret edilebilecek.