Pilevneli Galeri’de Tayfun Serttaş’ın “Flashback” Sergisi

27 Nisan’da Pilevneli Galeri’de başlayan Tayfun Serttaş’ın “FLASHBLACK” sergisi, 2011 yılında kamuya açılmasının ardından ilk kez bir galeri bünyesinde sergilenecek olan Maryam Şahinyan arşivini izleyici ile buluşturuyor. 26 Mayısa kadar sürecek olan sergi Şahinyan üzerine yapılmış en kapsamlı çalışma.

Maryam Şahinyan Kimdir? 

Stüdyo fotoğrafçılığı gibi erkek tekelindeki bir mesleği 60 sene boyunca kesintisiz olarak sürdüren Maryam Şahinyan yalnızca fotoğraf çekmedi. Aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin görsel açıdan ulaşılması son derece zor bir kesimini kadrajına aldı. Kadın ve erkeğe özgü mekânsal ve araçsal kriterlerin ayrımına dayanan 20. yüzyıl geleneği, Foto Galatasaray’ın ‘kadın’, ‘orta sınıf’ ve ‘kentli’ denklemde analiz edebileceğimiz müşteri kitlesini belirledi. Yarım asrı aşkın süre kendisine lütfedilmemiş bir mesleğin duayeni, objektifin arkasındaki göz olarak kadındı Maryam Şahinyan. Erkek bakışından ayrıksı bir görsel tarihin üretimine olanak tanıdı… Bu bilinçsiz/bilinçli tavır, aynı zamanda Şahinyan arşivini Türkiye tarihinin en özgün görsel külliyatlarından biri konumuna getirmektedir.

Tayfun Serttaş Flashback Sergisi ile Türkiye’nin Tarihine Bir Bakış 

“Kimlik / köken tartışmalarının böylesine yoğun yaşandığı bir dönemde Maryam Şahinyan arşivine dönme kararı keyfi değil. Türkiye, modernleşmesinin farklı katmanları süresince sayısız kere yıkılıp yeniden inşa edilen toplumsal normları ile kimsenin kesin aidiyet bildiremediği bir kültürel muğlaklığın da önünü açmıştır. Buradaki temel sorun her yeni katmanın, bir önceki katmanı inkâr ve yok sayma eğiliminde aranmalıdır. Halbuki kültürün bekası, içerisinde yeşerdiği bütün olguları kaydetme, koruma ve yansıtma yeteneğine bağlıdır. Böylesi bir kavrayışla direnmek, unutmamaktır.”

Pilevneli GaleriYenişehir Mah. Irmak Cad. No:25 Dolapdere – Beyoğlu/İstanbul