Mini Bir İstanbul Sanat Turu Rehberi!

Havaların ısınması ile İstanbul’da sanatsal etkinlikler de hız kazandı. Hafta sonu müzik tutkunlarını buluşturan Sonar 2018 programının ardından yeni haftayı İstanbul Film Festivali ve sergi haberleri ile karşıladık. Bu sergi ajandasında ilgimizi çeken bazı haberlerden size mini bir İstanbul sanat turu rehberi hazırladık!
Ai Wei Wei Sergisi 15 Nisan Pazar günü sona eriyor
Ai Wei Wei Sergisi 15 Nisan Pazar günü sona eriyor
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi, 15 Nisan Pazar günü sona eriyor.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM), Akbank’ın desteğiyle sanatseverlerle buluşan, çağdaş sanatın en etkin figürlerinden Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Ai Weiwei Porselene Dair”i ziyaret etmek için son günlere girildi.

Ai Weiwei’in de katılımıyla 12 Eylül’de kapılarını açan ve gördüğü yoğun ilgi nedeniyle planlanan kapanış tarihinden itibaren 2 kez uzatılan “Ai Weiwei Porselene Dair”, 15 Nisan Pazar günü son ziyaretçilerini ağırlayacak.

Ai Weiwei’in şimdiye kadar gerçekleştirilen en kapsamlı sergisi olan “Ai Weiwei Porselene Dair”, sanatçının porselen çalışmalarına odaklanıyor. Sergi, Çinli sanatçının hem hayat hikayesinin hem de onun el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımının izlerini taşıyor. Ai Weiwei’in porselen yolculuğunun aşamaları, 1977 tarihli ilk porselen çalışmasından, İstanbul için özel olarak ürettiği yeni işlerine kadar gelen bir süreçten seçilmiş ikonik çalışmalarla temsil ediliyor. Günümüz dünyasıyla ilgili mesajlarını Çin el sanatları aracılığıyla aktaran sanatçının “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi kapsamında yer alan 100’den fazla eseri arasında porselenlerinin yanı sıra video, duvar kâğıdı ve fotoğraflar da bulunuyor.

Ölümsüz olduğuna inanılan mitolojik kuşların efsanelerini anlatan eski minyatürler günümüz sanatçılarına ilham oluyor.

“Efsane Kuşlar: Kuş uçar hikâyesi kalır” adlı Nerkiz Akçura  ve Atölyesi Sergisi, 19 Nisan – 2 Mayıs 2018 tarihlerinde, Teşvikiye ART212 Sanat Galerisi’nde gerçekleştiriliyor. 

Doğu kültür ve sanat geleneğinde kendini aramanın sembolü olarak rivayet edilen Zümrüdü Anka (Simurg) kuşu ve onu bulmak için yola çıkan kuşların hikâyelerini anlatan minyatürlerden hareketle kendi çağdaş artistik anlayışıyla yeniden yorumlayarak resmeden Nerkiz Akçura, sergisinde atölyesinde üretilen minyatürlere de yer verdi.

Ölümsüz olduğuna inanılan mitolojik kuşların efsanelerini anlatan eski minyatürler günümüz sanatçıları tarafından ilgiyle ve özenle günümüze aktarılıyor. Kaf Dağı’nda yaşayan kuşların hükümdarı Zümrüdü Anka kuşu ve ona ulaşmak için yola çıkan kuşlar, yolun sonunda gerçek yolculuğun kendine yapılan yolculuk olduğunu anlarlar. Nerkiz Akçura, sanat yolculuğunu da kendini bulma çabası olarak niteler ve doğu kültürünün konularından biri olan kuşların mitolojik hikâyelerinin işlendiği bu serginin aynı zamanda izleyiciyi “gözden gönüle” bir yolculuğa çıkaracağını ifade ediyor.

Özellikle Osmanlı, Pers ve Mugal kültür yaşamında, doğunun edebiyat ve sanat tarihinde önemli yere sahip olan ve minyatürlerle de tasvir edilen  ‘mitolojik kuşlar’  hem sanatçılarımıza ilham oluyor, hem de sanatseverlerin dikkatini çekiyor.

Nerkiz Akçura  ve Atölyesi Sergisinde, Nerkiz Akçura’nın çağdaş sanat alanında tual üzeri akrilik çalışmalarının yanı sıra, Handan Bağdatlıoğlu ve Necla Özkandemir’in yanı sıra Arzu Canan Tulumbacı, Cansu Timuçin, Hicret Aydoğan, Zafer Çoker’in eski eserlerden günümüze aktardıkları yeni minyatürleri de yer alacak.

Sergi 19 Nisan Perşembe akşamı açılış daveti ile başlayacak ve 2 Mayıs’a kadar Pazar günleri hariç saat 10:00-18:30 saatlerinde izleyicilerini bekliyor.

“Bliss” adlı Janer Ekboul Sergisi, 14 Nisan – 24 Nisan 2018 tarihlerinde, Maçka La Visione Galerisi’nde gerçekleştiriliyor. 

Sankt Georg Avusturya Lisesi‘ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi‘nde okuyan Janer, hayatını değiştiren bir olaydan sonra resimle tanıştı. Herhangi bir çizgi veya figür kalıbını kullanmayan ve renkleri spontane dans ettirerek matematiksel peri masalları yaratan Janer, böylece düzen ve zarafet arasında bir denge yaratıyor.

Janer Ekboul 2. Kişisel Sergisi Bliss ile Maçka La Visione Galeri'de
Janer Ekboul 2. Kişisel Sergisi Bliss ile Maçka La Visione Galeri’de

Resimlerinde farklılıkları vurgulayarak yola çıkan Janer, farklılıkların sonunda bir ahenke kavuştuğunu keşfediyor. Farklılıklar, sınırlar, çizgiler belli bir seviyede bölerken, daha yüksek bir seviyede birleştiriyorlar. 14 Nisan’da Maçka La Visione Galeri’de “Bliss” ismini verdiği ikinci kişisel sergisini açacak olan Janer, bu serisinde soyuttan Neo Expressionism’e doğru bir geçiş yapıyor. Sergi 24 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek.