İşte Bizim Tatlı Aşkımız: Her Ay Bir Milyon Sipariş!

Yemeksepeti, 9,5 milyon kullanıcısının yeme alışkanlıklarını inceledi ve çikolatalı sufleden dondurmaya, künefeden sütlaça tatlı aşkımızın detaylarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre her gün yaklaşık 31 bin porsiyon tatlı sipariş ediliyor ve eçok sipariş edilen 5 tatlı; çikolatalı sufle, künefe, fırın sütlaç, waffle ve profiterol. İşte sayılarıyla Türkiye’nin tatlı aşkı! 

Yemeksepeti, tatlı siparişlerinde her yıl ortalama yüzde 55 artış yaşandığını belirtiyor. Sipariş sayısının en yüksek olduğu ay Aralık, gün ise Pazar. Siparişlerinde tatlı oranı en yüksek şehirler sıralamasında İstanbul, Erzurum ve İzmir ilk 3’te yer alırken; sırasıyla Ankara, Nevşehir, Rize, Gaziantep, Sakarya, Kocaeli ve Karaman ilk 10’un içinde. Bu illerde de ülke genelinde olduğu gibi çikolatalı sufle, fırın sütlaç, künefe ve waffle’ın en çok tercih edilen lezzetler.

6 Ayda 6 Milyon Porsiyon Tatlı Yedik 

Moralimiz bozuk olduğunda ya da kendimizi ödüllendirmek istediğimizde aklımıza ilk gelen bir parça tatlı oluyor. Yemeksepeti verilerine göre kullanıcılar, 2018’in sadece ilk yarısında 6 milyon porsiyon tatlı yedi.

Havalar Soğuduğunda Tatlıyla Isınıyoruz

Türkiye’nin tatlı aşkı yaz-kış demeden devam etse de havaların soğumasıyla enerji ihtiyacımızı tatlı ile karşılıyoruz. Sonbahar ve kış aylarında tatlı siparişlerinde ortalama yüzde 20 artış yaşanıyor. Son 8 yılı içeren verilere göre; tatlı siparişlerinin patladığı ay ise Aralık ayı oluyor.

Çikolatalı Suflenin Önlenemez Yükselişi

Bu yılın ilk yarısında en çok sipariş edilen tatlı çeşitlerinde meşhur Fransız lezzeti çikolatalı sufle açık ara şampiyon olurken, onu sırasıyla yöresel lezzetlerimizden künefe ve fırın sütlaç takip etti. Bir Belçika tarifi olan waffle ve diğer bir Fransız tatlısı profiterol de ilk 5’te yer aldı.

Sufleyi Pizzacılar Sevdirdi

Çikolatalı sufle, Türk halkının vazgeçemediği sütlaç ve künefe gibi geleneksel lezzetlerin arasından büyük bir farkla sıyrılmayı başarmış bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Peki çikolatalı suflenin bu kadar rağbet görmesinin sebebinin pizza olduğunu tahmin ediyor muydunuz? Yemeksepeti kullanıcılarının en çok sipariş verdiği lezzetler arasında olan pizza, suflenin önlenemez yükselişinin büyük pay sahibi. Geçtiğimiz yıllarda pizzacıların yan ürün olarak sundukları sufle konsepti tutunca sufle siparişlerinde de ciddi bir artış yaşandı.

Tatlıyı En Çok Sevdiğimiz Saat: 20:00

Öğle yemeği saatlerinden itibaren tatlı siparişleri başlıyor ve 15:00-17:00 saatlerinde tatlı siparişleri öğle saatlerine göre yüzde 30 artıyor. Tatlı siparişlerinin en yoğun olduğu zamanlar elbette akşam saatleri olurken, tatlıyı en çok sevdiğimiz saat ise 20.00.

Tatlıyı en sevdiğimiz gün ise pazar. Hafta içi tatlıya biraz daha karşı durabiliyor olsak da hafta sonu mutluluğunu tatlı ile iyice yükseltmek istiyoruz ve en çok pazar günleri tatlı siparişi veriyoruz.

28 Yaşındakiler Tam Bir Tatlı Tutkunu

Yemeksepeti’ndeki tatlı siparişlerinin yüzde 45’ini 19-28 yaş arasındakiler veriyor. 28 yaşındaki Yemeksepeti kullanıcıları tatlı aşkında zirvede duruyor.

Kent Kent Türkiye’nin Tatlı Aşkı!

Her gün 67 ilden 15 bine yakın tatlı siparişi alan Yemeksepeti, siparişlerdeki tatlı oranına göre Türkiye’de tatlıya en düşkün şehirleri ve onların en çok hangi tatlıları sevdiğini de araştırdı.

Diğer kentler arasından sıyrılarak fark yaratan Erzurum, en tatlı sever kent oldu. Erzurum’da geleneksel lezzetler daha çok tercih edildi. Bu lezzetlerin en sevileni künefe olurken, sütlaç, kadayıf ve halka tatlısı ilk 5’te yer aldı. Dünya lezzetlerinden ilk 5’te yer alan tek tatlı ise waffle oldu.

Tatlı sever kentlerin ikinci sırasında İstanbul, üçüncü sırasında ise İzmir yer aldı. İstanbul ve İzmir’de en çok çikolatalı sufle, künefe ve fırın sütlaç tercih edildi.

Tatlıyı en çok seven kentler sıralamasında listenin ilk 10’unda sürpriz kentler dikkat çekiyor. Siparişlerdeki tatlı oranına göre sırasıyla; Ankara, Nevşehir, Rize, Gaziantep, Sakarya, Kocaeli ve Karaman en tatlı sever kentler arasında odu.

Bu illerde ülke genelinde olduğu gibi çikolatalı sufle, fırın sütlaç, künefe ve waffle en çok tercih edilen lezzetler arasında yer aldı. Ancak kentlere göre yıldızlaşan tatlar da oldu. Ankara’da keşkül diğer tatlar arasından sıyrılıp ilk sıralara yerleşirken, Nevşehir’de dondurma, Rize’de profiterol, Gaziantep’te trileçe, Sakarya ve Kocaeli’de mozaik pasta, Karaman’da ise puding en sevilen tatlıların arasında yer aldı.