Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandıran 9 Altın Öneri

Araştırmalar, günde sadece 20 dakika kitap okuyan çocukların okulda daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor. Ancak çok az sayıda çocuk kitap okuma alışkanlığını kendi kendine kazandığı için ailelerin çocuklarına yol göstermesi ve yönlendirmesi gerekiyor. abm Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Çağla Acar, ebeveynlerin çocuklarına kitap okuma alışkanlığı aşılayabilmesi önemli tavsiyelerde bulundu. İşte çocuklara okuma alışkanlığı kazandıran 9 altın öneri! 

1. Bir Okuma Zamanı Belirleyin 

Ailedeki herkes için uygun olacak bir okuma zamanı seçin. Bu zaman, çocuğunuzun uyku vaktinden hemen önce veya ödevlerini yaptıktan hemen sonra olabilir.

2. Bir Okuma Yeri Seçin

Evde herkesin rahat olabileceği bir yeri, okuma köşesi olarak belirlemek, herkesin okuduğu kitaptan zevk almasını sağlar. Oturma odasındaki koltuğunuzu veya akşam yemeği masanızı kısa süreliğine bu etkinlik için kullanabilirsiniz.

3. Birlikte Kitap Okuyun

Her seferinde dönüşümlü olarak belirlediğiniz bir kişi, ailenin geri kalanına kitap okuyabilir.

4. Dinleyicilere İnteraktif Bir Okuma Deneyimi Yaşatın

Dinleyicileri kitap okuma eylemin içine katın. Okumaya başlamadan önce, kitabın başlığından, yazarından ve varsa çizerinden biraz bahsedin ve onlara kitabın tam olarak ne ile ilgili olabileceği gibi çeşitli sorular sorun. Okudukça da hikayenin nasıl ilerleyebileceğini beraber tartışın. Ayrıca etkileyici bir ses tonu kullanarak kitaba olan ilgiyi artırmaya çalışın.

5. Evinizi Okunacak Materyallerle Doldurun

Kitaplar, dergiler, gazeteler, yemek kitapları, hobi kitapları, çizimli kitaplar gibi pek çok türde okunacak şey çocuğunuzun etrafında bulunsun.

6. Çocuğunuz Sizi Kitap Okurken Görsün

Eğer çocuğunuz sizin bir şeyler okuduğunuzu görürse kendisi de bundan ilham alacaktır.

7. Büyük Kardeşler, Küçüklere Kitap Okusun 

Yaşı daha büyük olan çocuğunuzun kendine olan güveni, kardeşine kitap okumasıyla artacaktır. Ayrıca kardeşler arasındaki sosyal bağın güçlenmesi için de faydalı bir etkinlik olur.

8. Dönemsel Rutinler Oluşturun

Çocuğunuzun okula her sene başlayacağı dönemde tekrar okuması için belli bir kitabı olsun veya özel bir kitabı her yaz tatilinde tekrar okusun. Bu gibi tatlı gelenekler, okuma deneyimlerini daha zevkli hale getirecektir.

9. Çocuğunuzun Favori Kitaplarını Yakın Çevresinde Bulundurun 

Yeni bir okur olarak çocuğunuzun kendine güveninin gelmesi ve okuma akıcılığı kazanması için en sevdiği kitapları yakınında bulundurun. Böylece istediği zamanlarda favori kitaplarını rahatça okuyabilecek ve okumayı daha çok sevecektir.