37. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 37. İstanbul Film Festivali 6 Nisan Cuma günü başlıyor.  Sinemaseverleri dünya sinemalarından nitelikli ve ödüllü filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenlerle bir araya getiren festival, 17 Nisan’a kadar devam edecek. 

37. İstanbul Film Festivali; 20 bölümde 180’e yakın filmin yanı sıra, usta sinemacıların katılacağı ücretsiz olarak gerçekleştirilecek söyleşi ve atölye çalışmaları, festival sohbetleri ve özel etkinlikleriyle 12 gün boyunca sinemaseverleri ağırlayacak.

Dünya sinemasına yön vermeye devam eden, usta yönetmenlerin en yeni filmlerinin yer aldığı Yıllara Meydan Okuyanlar; ilk veya ikinci filmleriyle uluslararası festivallerde dikkat çeken yönetmenleri bir araya toplayan Genç Ustalar; keşifçilerin vazgeçilmez alanı Mayınlı Bölge ve kült filmlerle restore başyapıtların buluştuğu Cinemania da festival kapsamındaki önemli bölümlerden.

Hayatı hafife alan, eğlendirirken düşündüren, mizaha ve dünyaya beklenmedik, ters köşelerden bakan Antidepresan; müziği hayatlarının ayrılmaz bir parçası kılanların hikâyelerini bir araya getiren Musikişinas; varlığı az bilinen, kaybolmuş ve yıllarca seyirci karşısına çıkamamış gizli cevherleri ortaya çıkaran Gömülü Hazineler; toplumsal değişimleri ele alıp gerçekleri belgeleyen NTV Belgesel Kuşağı gibi festival takipçilerinin merakla beklediği bölümlerle beraber doğumunun 100. yılında Ingmar Bergman’ın anılacağı Bergman 100 Yaşında gibi özel bölümler de bu yıl festival izleyicisiyle buluşuyor.

İstanbul Film Festivali’nde Yarışma Heyecanı

37. İstanbul Film Festivali’nde uluslararası ve ulusal filmler farklı bölümlerde yarışıyor. Festivalde dünya sinemasına yeni bir bakış getiren filmlerin yer aldığı Uluslararası Yarışma’da büyük ödül olarak Altın Lale verilecek. Altın Lale, Şakir Eczacıbaşı anısına veriliyor. Türkiye’den son dönem kurmaca yapımların yer aldığı Ulusal Yarışma’da ise büyük ödül Altın Lale olmak üzere 9 farklı kategoride ödül veriliyor. Türkiye Sineması bölümünde ayrıca Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması yer alıyor. Uluslararası Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Eurimages işbirliğiyle 2007’den bu yana yapılıyor. Uluslararası, ulusal ve kısa film olmak üzere üç dalda verilen FIPRESCI Ödülü ile Türkiye yapımı kurmaca bir filme verilen Seyfi Teoman İlk Film Ödülü de festivalin ödülleri arasında yer alıyor.

37. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma filmlerini değerlendirecek olan Ulusal Yarışma Jürisi bu yıl yönetmen Pelin Esmer başkanlığında toplanıyor. Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncu Selen Uçer, şair Küçük İskender ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière.

İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri 

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl oyuncu Perihan Savaş, yazar ve senarist Osman Şahin ve yönetmen Aram Gülyüz’e verilecek. Festivalin en eski sinemalarından Atlas Sineması’nın 22 yıldır müdürlüğünü sürdüren Cevdet Pişkin’e ise Sinema Emek Ödülü verilecek. Ödüller, 6 Nisan Cuma gecesi yapılacak 37. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

37. İstanbul Film Festivali Gösterimleri Hangi Sinemalarda Yapılacak?

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s ve Kadıköy’de Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması’nda yapılacak.

Bu yıl yenilenerek açılan ve Beyoğlu’na hareket getiren Yapı Kredi Kültür Sanat 37. İstanbul Film Festivali’nin festival merkezi olacak. Basın buluşmaları, sektör görüşmeleri, festival sohbetleri, seminer ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yapacak merkez, festivalin kalbi olacak.

37. İstanbul Film Festivali Biletleri Nereden Satın Alınabilecek?

Sinemaseverler İstanbul Film Festivali biletlerini 24 Mart Cumartesi günü 10.30’dan itibaren Biletix satış kanalları ile Atlas ve Rexx sinemalarında açılacak gişelerden satın alabilirler.

Üyelikleriyle İKSV’nin tüm etkinliklerini destekleyen Lale Kart üyeleri biletlerini 20 Mart Salı günü 10.30’dan itibaren alabilirler.

37. İstanbul Film Festivali’nin Destekçileri 

37. İstanbul Film Festivali bu yıl 20’nin üzerinde kurumun desteğiyle gerçekleştirilecek. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü bu yıl da festivale büyük destek veriyor. Festivalde bu yıl NTV Belgesel Kuşağı NTV’nin katkılarıyla, Antidepresan bölümü Selpak’ın katkılarıyla, Genç Ustalar bölümü Nescafe Gold’un katkılarıyla, Ulusal Yarışma ve Türkiye Sineması bölümü ise Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleşiyor.

İstanbul Film Festivali ile ilgili tüm gelişmeleri; filmler, etkinlikler ve konuklarla ilgili bilgileri ve programa dair ipuçlarını İKSV sosyal medya hesaplarından takip ederek herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

facebook.com/istanbulfilmfestivali

twitter.com/ist_filmfest

instagram.com/istfilmfest/

istfilmfest.tumblr.com

youtube.com/user/iksvistanbul

#istfilmfest